Greitas aptarnavimas
Aukšta kokybė
Klientų įvertinimas
4.3
Lankstus atsiskaitymas

Jūsų prekių krepšelis tuščias

Mus rasite

Kaip išsirinkti rąstinį namą? 5 dalykai, į kuriuos privalote atkreipti dėmesį

Vasarnamis, leidžiantis pabėgti nuo kasdienio miesto šurmulio – daugelio iš mūsų svajonė, tačiau tam, kad poilsio aplinka džiugintų, o ilsėtis būtų išties patogu, tenka gerai pasukti galvą, koks vasarnamis galėtų būti tinkamiausias. Taip yra todėl, kad besirinkdami rąstinį namą bandome atsižvelgti ne tik į savo, bet ir į šeimos narių poreikius bei  apmąstyti daugelį techninių aspektų, padėsiančių sukurti maksimaliai komfortišką aplinką ir leisiančių kokybišku vasarnamiu džiaugtis ilgus metus. Taigi, tam, kad atsakymą į klausimą, kokį rąstinį namą rinktis, rastumėte lengviau, siūlome atsižvelgti į 5 esminius aspektus, kuriuos akcentuoja profesionalai.

Kaip išsirinkti rąstinį namą?

Kaip išsirinkti rąstinį namą?

1. Statybų reikalavimai rąstiniam namui

Pirmas svarbus dalykas, į kurį rekomenduojame atkreipti dėmesį renkantis rąstinį namą – teisiniai reikalavimai būsimo vasarnamio statyboms. Jiems didžiausią įtaką turės jūsų pasirinkto vasarnamio dydis – plotas ir aukštis. Remiantis mūsų šalyje galiojančiais įstatymais, leidimas bet kokio tipo vasarnamiui bus reikalingas tuo atveju, jeigu statomo pastato plotas viršys 80 m2 arba statinys bus aukštesnis nei 8,5 m. Tokiu atveju vasarnamiui galios visi gyvenamo namo statybai taikomi reikalavimai. Tačiau, jei nuspręsite įsigyti rastinį namą, kurio patalpų (įskaitant pastogės ir naudojimo paskirtimi susietų patalpų) bendras plotas ir aukštis neviršys minėtų normų, jam statybos leidimas reikalingas nebus. Svarbu atkreipti dėmesį, jog rūsio ir terasos plotai nėra įtraukiami į bendrojo ploto skaičiavimus, o palėpės plotas į bendrą pastato plotą nėra įskaičiuojamas tuo atveju, jeigu ji nėra įrengta. 

Reikalavimai statant rąstinį namą

Reikalavimai statant rąstinį namą

Renkantis rastinį namą svarbu žinoti ir tai, jog statiniui, kuriam nereikalingas leidimas, statybų projektas taip pat nėra būtinas. Sodo paskirties pastatams, kurių naudojimas oficialiai įvardijamas kaip ne ilgesnis nei keturi mėnesiai per metus, taip pat nėra nustatomi minimalūs privalomi pastatų energetinio naudingumo reikalavimai. Tai reiškia, jog prieš teikiant deklaraciją apie statybos užbaigimą energetinio naudingumo sertifikavimas nėra būtinas. Statybos įstatymas nesudėtingo statinio atvejais taip pat nereikalauja pateikti informacijos apie statybos pradžią, rangovo samdymą, pagrindinių statybos sričių vadovų samdymą. Todėl užbaigus tokio statinio statybas jums reikės tik deklaruoti statybų užbaigtumą. Tai padaryti galėsite užpildę specialią formą statybų inspekcijos puslapyje. Užpildžius deklaraciją, rąstinį namą (ne vėliau kaip per 3 mėn.) taip pat reikės įregistruoti Nekilnojamojo turto registre.

Taigi, nors didelė erdvė vasarnamyje – privalumas, kurio sunku atsisakyti, papildomi, dideliam sodo namui keliami reikalavimai gali tapti vienu iš argumentų renkantis, kokį rąstinį namą įsigyti. Svarbu nepamiršti ir to, jog mažesnis, tačiau apgalvotas ir protingai suplanuotas rąstinis namas gali tapti ne prastesniu pasirinkimu išvengiant papildomų teisinių rūpesčių bei išlaidų.

2. Rąstinio namo kaina

Svarstant, kokio tipo rąstinį namą statyti savo sklype, sprendimą, ne mažiau nei taikomi teisiniai reikalavimai, gali palengvinti gerai įvertinta statybų kaina. Remiantis bendra praktika, kokybiškas rąstinis namas gali kainuoti nuo 14 000 eurų iki 500 000 eurų, priklausomai nuo jo dydžio, tipo ir statyboms pasirinktų medžiagų. 

Visų pirma, jei statydami rąstinį namą jam nusprendėte skirti ribotą biudžetą, rekomenduojame rinktis jau paruoštą šio poilsio namo projektą. Nors tokiu atveju planuojant patį vasarnamio įrengimą galimai teks priimti keletą kompromisų, tik įsigydami jau paruoštą namo projektą galėsite būti tikri dėl jo galutinės kainos. Antra, svarbu žinoti ir tai, jog galutinei namo kainai įtakos turės ir pasirinkto rąstinio namo tipas. Bene brangiausias rąstinių namų variantas – visus metus tinkami naudoti, iš natūralių, didelio skersmens, rankomis apdirbtų rąstų pagaminti mediniai namai, statomi remiantis tradicinėmis technologijomis, dažniausiai kiekvieno rąsto sujungimą gaminant patyrusio meistro rankomis.

Rankomis apdirbtų rąstų namas

Rankomis apdirbtų rąstų namas

Žvelgiant iš techninės perspektyvos, pagrindiniai tokių namų privalumai – ypač gera savaiminė izoliacija ir oro cirkuliacija, todėl, šio tipo namą apšiltinę papildomai, jį ne tik galėsite naudoti visus metus, bet ir džiaugsitės ypač mažomis eksploatavimo išlaidomis. Tokie rąstiniai namai dažniausiai būna aukštaūgiai, o jų konstrukcijos sukurtos remiantis persidengiančiomis sijomis. Vis dėlto, atsižvelgiant į statybai naudojamus unikalius, ilgus ir plataus skersmens rąstus, nesunku suprasti, kad tokių medžiagų, o ypač – jų paruošimo kaina išaugina paties namo kainą. 

Svarstant apie namą, pagamintą iš natūralių rąstų, derėtų nusiteikti didesnėms išlaidoms. Vidutinė rankų darbo rąstų namų kaina svyruoja nuo 250 iki 300 eurų už kvadratinį metrą, tačiau pasirinkus ypač storus ir ilgus rąstus – gali dar labiau išaugti. Taip yra todėl, kad minėtų namų statybose naudojami dideli, masyvios medienos rąstai, reikalauja profesionalaus paruošimo, kuris užima ne mažai laiko.

Kitas, dėl žemesnės kainos plačiai paplitęs rąstinių namų variantas – klijuoto tašo mediniai namai, kurių gamybos procesas mažai kuo skiriasi nuo masyvių rąstinių namų gamybos. Neapdoroti rąstai specialiomis mašinomis išpjaustomi į pailgas lentas ir labai gerai išdžiovinami džiovykloje, o vėliau, juos nuobliavus, yra sujungiami hidrauliniu presu, naudojant specialius, vandeniui atsparius klijus. Nors klijuoti ir laminuoti rąstai yra labai panašūs į masyvaus medžio namams naudojamus rąstus, iš jų pagaminti namai pasižymi keletu esminių skirtumų – jie nėra jautrūs aplinkos temperatūros ir drėgmės pokyčiams, todėl nėra linkę slinktis. Svarbu ir tai, kad tokio tipo namai, dėl gamybos proceso, mažiau riboja namo erdves ir architektūrinius sprendimus, nes klijuojant medieną nesunkiai išgaunama norima rąsto forma bei ilgis. 

Mašinomis apdirbtų rąstų namas

Mašinomis apdirbtų rąstų namas

Trečias, tačiau ne mažai įtakos rąstinio namo kainai turintis aspektas – mediena, iš kurios bus gaminamas jūsų būsimas vasarnamis. Nepamirškite įvertinti ir tai, jog prie klijuoto tašo namo ekonomiškumo prisideda ne tik paties statybų proceso metu leidžiančios sutaupyti medžiagos. Bene populiariausias ir ekonomiškiausias medienos variantas tokiems statiniams – lietuviškos ar Sibiro eglės, pušies ir maumedžio mediena. Pasirinkus kokybišką medieną, puiki jos izoliacija šilumą išlaikys gerokai ilgiau nei ekonominis medžiagų variantas, tokiu būdu sumažinant šilumos kaštus, jei vasarnamį nuspręstumėte naudoti ir šaltuoju metų laiku. Kokybiškos medienos pasirinkimas lems ir tai, jog klijuoto tašo namui nebus privalomas papildomas vidaus ar išorės apšiltinimas, taip sutaupant ne mažai lėšų būtiniausiems darbams.

Galiausiai, kad ir kurį namo tipą pasirinktumėte, vertėtų nepamiršti, kad jo statybų kaina gerokai išaugs ir tuomet, jei norėsite pastarąjį pritaikyti gyvenimui visus metus. Skaičiuojama, kad siekiant, jog rastinis namas atitiktų visus metus naudojamiems namams privalomą A energetinio naudingumo klasę, jis turėtų būti pastatytas iš maždaug 70 centimetrų storio rąstų, kai rinkoje dažniausiai naudojami 24–30 centimetrų rąstai.

Taigi, jei namo statyboms esate numatę ribotą biudžetą, rekomenduojame apsvarstyti klijuoto tašo namo variantą. Tiksli tokio namo kaina priklausys nuo medienos rūšies ir statomo namo dydžio, tačiau dažniausiai tokio, jau pagaminto namo projekto kaina prasideda nuo 100 eurų už kvadratinį metrą. Tikslią klijuoto tašo namo kainą nesunkiai apsiskaičiuosite įvertindami namo ilgį, plotį bei aukštį, laukinių bei vidinių sienų, durų ir langų kiekį. Svarbu nepamiršti įvertinti ir stogo, kuris dažnai sudaro ne mažą dalį statybos išlaidų bei kitų, individualių namo sprendimų kainą. 

3. Rąstinio namo dydis

Vienas esminių faktorių, kuris gali padėti ne tik išsirinkti priimtiniausią rastinį namą, bet ir gerokai sumažinti būsimo medinio namo statybų išlaidas – optimalaus namo ploto pasirinkimas. Nuspręsti, kokio dydžio namas bus optimaliausiais komfortabiliam gyvenimui bei kokių įprastų erdvių atsisakyti, galite geriau įvertinę savo ir artimųjų poreikius – jei didžiąją dalį laiko praleidžiate sodybos kieme ar terasoje, o į vasarnamį grįžtate tik pernakvoti, erdvi svetainė ir didelis kambarių skaičius greičiausiai nėra pagrindinis jūsų prioritetas. Remiantis praktika, 80 m2 ploto vasarnamyje, kuriam nėra reikalingas statybos leidimas, gali patogiai ilsėtis bent keturių asmenų šeima.

Kompaktiškas interjero sprendimas

Kompaktiškas interjero sprendimas (šaltinis)

Svarstant apie tai, kokio dydžio turėtų būti jūsų rąstinis namas, verta prisiminti, kad mažoje erdvėje kai kurios zonos gali atlikti net keletą funkcijų t.y. didelė ir patogi sofa svetainėje gali tapti ne tik poilsio vieta dienos metu, bet ir miegamąja lova naktį, o stalas gali būti naudojamas ne tik valgio, bet ir darbo metu. Tokiu būdu turėsite visas reikalingas – miegamojo, svetainės, virtuvės ir darbo erdves net ir tokiu atveju, jei dėl vietos stokos daug atskirų kambarių įsirengti negalite. Svarbu paminėti ir tai, jog statydami mažesnį rąstinį namą didesnio ploto sąskaita jį savo poilsiui galėsite įsirengti kokybiškiau – daugiau galėsite investuoti tiek į interjerą, tiek į buitinius sprendimus.

4. Rąstinio namo aukštų skaičius

Vienas paskutinių, tačiau ne mažiau svarbių aspektų, padėsiančių priartėti prie galutinio rąstinio vasarnamio pasirinkimo – pageidaujamas  rąstinio namo aukštų skaičius. Viena vertus,  vieno aukšto name patogiau judėti, lengviau atlikti namo apdailą bei, įrenginėjant vasarnamį, nereikia išlaidauti namo pertvaroms ir laiptams, kita vertus, jei sklypas, kuriame planuojate statyti rąstinį namą yra gana mažas, taupant vietą – gana racionalu pagalvoti apie du namo aukštus. Tokiu atveju, nors ir teks įsirengti laiptus, tačiau mažesnis pamatų bei stogo plotas taip pat turės įtakos galutinei namo kainai, o didesnė erdvė jūsų sodybos kieme taps tikru privalumu šiltas vasaras leidžiant gryname ore.

Sprendžiant, kelių aukštų turėtų būti jūsų rąstinis namas, taip pat rekomenduojame pagalvoti apie žmones, kurie šiame vasarnamyje ilsėsis. Jei jūsų šeimoje yra ne vienas vyresnio amžiaus žmogus ar keletas mažų vaikų, vieno aukšto poilsio namas galėtų tapti savotišku pranašumu tiek dėl saugumo, tiek dėl patogumo faktorių.

5. Papildomos patalpos ir terasa

Galiausiai, renkantis rąstinį namą taip pat rekomenduojama apgalvoti, ar jūsų vasarnamiui bus reikalingos papildomos (pagalbinės) patalpos, tokios, kaip balkonas, rūsys ar garažas. Ne mažiau nei komfortabiliam poilsiui, šios patalpos įtakos turės galutinei rąstinio namo statybos sąmatai. Pavyzdžiui, garažo įrengimo kaštai rąstiniame name prilygs gyvenamojo ploto įrengimui, o įrengta palėpė bus skaičiuojama į bendrą namo plotą, todėl tokiu atveju gerokai racionalesnis sprendimas galėtų būti stoginės automobiliui įrengimas. 

Puikus būdas savęs neribojant išplėsti namo poilsio erdvę galėtų būti visų mėgstama terasa. Įprastai klientai,  dar rinkdamiesi rastinį namą, iš anksto galvoja apie tai, kaip šalia jo derės ši erdvė. Žvelgiant iš finansinės perspektyvos, tai puikus būdas sutaupyti net ir tuo atveju, jei terasai statomas stogas, nes jos įrengimas greičiausiai kainuos mažiau nei didesnės vidaus patalpos. Šiuo atveju ypač svarbu žinoti ir tai, kad pačios terasos plotas nėra skaičiuojamas į bendrą namo erdvę, kuri ypač svarbi rąstinio namo projektą norint įgyvendinti be statybos leidimo ir statybos projekto reikalavimų.

Atgal

Namų projektai pagal kliento poreikius!

Išsirinkite patikusį projektą arba kartu sukurkime išskirtinį modelį tik Jums.

Susisiekite ir kartu išpildykime Jūsų svajones!

Pateikti užklausą
meistronamai.lt
TimberCabins

Timber Cabins puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Privatumo politika