Greitas aptarnavimas
Aukšta kokybė
Klientų įvertinimas
4.1
Lankstus atsiskaitymas

Jūsų prekių krepšelis tuščias

Mus rasite

Sandėliuko statyba: reikalavimai, eiga ir praktiniai patarimai

sandėliukas

Ūkinį pastatą, dar kitaip vadinamą sandėliuku, galime rasti praktiškai kiekviename tiek sodo, tiek gyvenamojo namo sklype. Jame dažniausiai laikome pačius įvairiausius daiktus – pradedant malkomis ir sodo įrankiais, baigiant nenaudojamais, su namų ūkiu nieko bendro neturinčiais daiktais. Nors šis nesudėtingas pastatas, esant poreikiui, per gana trumpą laiką gali atsirasti kiekviename kieme, prieš pradedant jo statybas vertėtų ne tik įvertinti statybos procesą bei jo kaštus, bet ir atidžiai peržvelgti visus teisinius reikalavimus.

Ar sandėliuko statybai reikalingas leidimas?

Nepaisant to, kad sandėliuką dažniausiai įsivaizduojame kaip mažai reikšmės sklype turintį statinį, jam, lygiai taip pat kaip ir kitiems statiniams, gali būti reikalingas sandėliuko statybos leidimas. Tai priklauso ne tik nuo planuojamo sandėliuko dydžio, bet ir sklypo, kuriame šis statinys bus statomas, vietos.

Jei sklypas, kuriame planuojate statyti ūkinį pastatą yra kaimo vietovėje ir nepriklauso į kultūros paveldą įtrauktai teritorijai, statybos leidimas sandėliukui šiame sklype nebus reikalingas tuo atveju, jei pagal plotą sandėliuką bus galima priskirti nesudėtingų statinių grupei – jo plotas neviršys 80 m2, o aukštis bus ne didesnis nei 8,5 m. Tačiau, šiuo atveju taip pat svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog sugalvojus sandėliuką prijungti prie gyvenamojo namo (t.y. atlikti gyvenamojo namo rekonstrukciją), sandėliuko plotas jau bus skaičiuojamas į bendrą gyvenamojo namo plotą. Dėl šios priežasties reikėtų gerai apskaičiuoti, kokio dydžio pagalbinė patalpa jums iš tiesų reikalinga.

Jei sklypas, kuriame planuojate statyti sandėliuką, yra ne kaimo, o miesto teritorijoje ir nepriklauso į kultūros paveldą įtrauktai teritorijai, jame sandėliuką be leidimo statyti taip pat galėsite, tačiau maksimalus sandėliuko plotas šiuo atveju negalės viršyti 50 m2, o aukštis negalės būti didesnis nei 5 metrai.

Jei sklypas, kuriame planuojate statyti ūkio pastatą, priklauso teritorijai, kuri įtraukta į kultūros paveldo sąrašą, statybos leidimas tokiame sklype bus reikalingas bet kokio dydžio ir bet kokio tipo pastatui, nepriklausomai nuo to, ar jis statomas kaimo ar miesto vietovėje.

Privalomi reikalavimai sandėliukui

Nepaisant to, reikalingas jūsų sandėliukui statybos leidimas ar ne, kaip ir bet kokiam kitam statiniui, ūkiniam pastatui taikomi tam tikri reikalavimai. Statant tokį pastatą privalu išlaikyti reglamentuotą atstumą – sandėliukas negali būti statomas arčiau nei 3 metrai iki sklypo ribos. Jeigu atstumas mažesnis, prieš pradedant statybas privalu gauti rašytinį kaimyninio sklypo savininko sutikimą. Privaloma laikytis ir priešgaisrinio bei sanitarinio atstumo iki kitų statinių reikalavimų, o jei sklypas, kuriame planuojate statyti ūkinį pastatą, turi daugiau bendrasavininkų, prieš pradedant statybas taip pat privalu gauti rašytinį jų sutikimą.

Gera žinia ta, jog sandėliukui, kurios statyboms nėra reikalingas leidimas, statybų projektas taip pat nėra būtinas. Statybos įstatymas nesudėtingo statinio atvejais taip pat nereikalauja pateikti informacijos apie statybų proceso pradžią, todėl įregistruoti sandėliuką reikės tik pabaigus darbus, deklaruojant statybų užbaigtumą. Tai padaryti galėsite užpildę specialią formą statybų inspekcijos puslapyje: https://vtpsi.lrv.lt. Užpildžius deklaraciją, statinį (ne vėliau kaip per 3 mėn.) taip pat reikės įregistruoti Nekilnojamojo turto registre.

Kaip pasirinkti teisingą sandėliuko dydį?

Nors praktikoje dauguma sandėliukų nepasižymi didele erdve, nuspręsti, kokio dydžio turėtų būti ūkinis pastatas, galite tik atsižvelgę į savo individualius poreikius. Priklausomai nuo jų galite rinktis net iš kelių ūkinių pastatų tipų: atskirai statomo ūkinio pastato ir prie namo glaudžiamos ūkinės patalpos.

Pastarąjį variantą dažniausiai renkamasi tada, kai planuojama statyti nedideles pagalbines patalpas. Jei sandėliukas jums reikalingas tik tam, kad galėtumėte tvarkingai sudėti vos keletui daiktų, prie namo glaudžiamos ūkinės patalpos galėtų tapti puikiu pasirinkimu. Glausdami sandėliuką prie pastato sienos ne tik sutaupysite medžiagas vienai sandėliuko sienai, bet ir galėsite įsirengti tiesioginį įėjimą iš garažo ar namo, taip išvengdami rudeninių kritulių ar sniego žiemą.

Vis dėlto, atsižvelgiant į pagrindinę sandėliuko paskirtį – laikyti ūkyje ar iš principo rečiau naudojamus daiktus, rekomenduojame nevengti didesnių sandėliuko patalpų. Tai ne tik padės atlaisvindami dažnai naudojamas namų erdves – garažą, koridorių, prieškambarį ar net gyvenamuosius kambarius, bet ir bus pigesnis variantas nei statyti didesnį garažą (dažnai jis statomas ne tik automobiliui, bet ir papildomiems daiktams). Maža to, ūkiniame pastate sudėjus visus rečiau naudojamus daiktus, namuose ir sklype bus gerokai paprasčiau palaikyti tvarką, o garažas atliks tikrąją savo paskirtį – jame laikysite automobilį, o ne sandėliuosite daiktus. Jei ūkinį pastatą retkarčiais taip pat planuojate naudoti ir kaip darbo vietą, įvertinkite tokius faktorius kaip plotas, oro cirkuliacija bei šviesos patekimas į patalpas.

Pirkti ar statyti: privalumai ir kaina

Egzistuoja ne vienas privalumas ir trūkumas, kuriuos reikėtų įvertinti prieš nusprendžiant, ar savo sklype statyti jau pagamintą sandėliuką, ar vis dėlto nuo pamatų įsirengti jį patiems.

Visų pirma, nusprendus sandėliuką statyti patiems, galėsite visiškai susikurti jo dizainą ir nuspręsti, kokios erdvės ar patalpų išdėstymo norite. Nors, žvelgiant iš praktinės pusės, ūkinio pastato dizainas nėra pagrindinis prioritetas, jis yra reikšmingas. Neskoningas, nepriderintas sandėliukas gali visiškai sugadinti vaizdą kieme, todėl tiek statant, tiek perkant jau pagamintą sandėliuką reikėtų įsitikinti, kad jo dizainas ne tik papildys jūsų kiemo eksterjerą, bet ir derės prie jau esančių pastatų. Tai nesunkiai užtikrinsite pasirinkdami panašų ūkinio pastato stilių ar elementus, derančius prie namo eksterjero. Ne mažiau dėmesio reikėtų skirti ir sandėliuko vidaus įrengimui, ypač tuomet, jei ten ketinate praleisti ne mažai laiko.

Antras, tačiau ne mažiau svarbus aspektas – kaina, todėl prieš nusprendžiant statyti ar įsigyti jau pagamintą ūkinį pastatą, derėtų tiksliai apskaičiuoti būsimas abiejų variantų išlaidas. Kaip ir kiekvieno statinio, medinio sandėliuko kaina labiausiai priklausys nuo jo dydžio ir statybai pasirinktų medžiagų. Nors pirkti, jau pagaminti sandėliukai nėra pigūs, juos statant patiems taip pat nerekomenduojame taupyti aukštos kokybės medžiagoms. Ūkinio pastato statybai galite rinktis paprastą arba inžinerinę medieną, kuri išspręs tokias tradicines medinių statinių problemas, kaip drėgmės žala ir puvimas. Nors įsigydami jau pagamintą sandėliuką vienu metu dažniausiai išleisite daugiau, taip pat mokėdami ir už darbą, ūkinį pastatą statant pačiam aukštos kokybės mediena bei apdailai reikalingos medžiagos taip pat sudarys ne mažą sumą. Papildomai kainuos ir statybai reikalingi įrankiai bei statybų metu padarytos klaidos.

Trečia, norint ūkinį pastatą kokybiškai įsirengti patiems, teks gerai pasidomėti ir jo statybos ypatumais, kurie užtikrins pastato tvirtumą ir ilgaamžiškumą. Kitu atveju laiko investicijos ir išlaidos statybinėms medžiagoms taps niekinėmis. Taigi, neturintiems laiko, bet norintiems greito ir kokybiško rezultato, rekomenduojame geriau apsvarstyti jau pagaminto sandėliuko įsigijimą. Ilgametę patirtį turinčių meistrų gaminiai pasižymės itin aukšta kokybe, o kokybiškos, specialistų parinktos medžiagos puikų vaizdą išlaikys ne vienerius metus.

Sandėliuko statybos etapai

  1. Nusprendus, kokią erdvę norite skirti savo ūkio pastatui, dar prieš pradedant bet kokius darbus reikėtų tiksliai suskaičiuoti visus būsimo pastato išmatavimus. Atidžiai pasižymėkite būsimą pamatų vietą ir ją gerai išlyginkite, taip paruošdami pamatams. Net ir maži neatitikimai ilgainiui gali lemti patalpų nesandarumą ar kitas technines problemas.

sandėliuko statyba

2. Kiekvieno sandėliuko, kaip ir bet kokio kito pastato statybos, pradedamos nuo pamatų. Juos nesunkiai pasidarysite patys, reikės tik šiek tiek cemento, smėlio ir vandens. Darbą pradėkite sumaišydami cementą ir smėlį santykiu 1:4, o vėliau šį mišinį šiek tiek praskieskite vandeniu. Nepamirškite, kad per didelis vandens kiekis mišinį susilpnins, todėl vandenį reikėtų naudoti ypač saikingai. Prieš dėdami bet kokį papildomą svorį ant išbetonuotų pamatų, palikite juos sustingti bent 24 valandoms. Betonui sustingus, galima imtis pagrindinio karkaso, tačiau, visų pirma, įsitikinkite, kad kryžminės atramos yra tinkamoje vietoje, kad tilptų išilgai OSB plokštės, kurią klosite kaip grindis, kraštų.

sandėliuko statyba

3. Atlikus minėtus darbus, galima pradėti konstruoti sienų rėmus (pavyzdyje naudojama 3 m ir 3,6 m C16 bei CLS 2,4 m mediena). Remdamiesi patirtimi, rekomenduojame pritvirtinti ir vandeniui nepralaidžius lakštus virš rėmo, kad padidintumėte sienų apsaugą. Žinoma, tam galima rinktis ir kvėpuojančią membraną, tačiau šis pasirinkimas gerokai padidins kainą. Gana naudinga prie vidinių ar išorinių sandėliuko sienų pritvirtinti ir keletą įstrižinių atramų, kad, esant didesnei apkrovai, sandėliukas nepasvirtų į vieną pusę.

sandėliuko statyba

4. Pabaigus sienas, galima pereiti prie stogo. Ūkinio pastato stogo statyba praktiškai nesiskiria nuo bet kokio medinio pastato stogo dengimo – tai bene sudėtingiausia statybų proceso dalis. Tiesa, darbą šiek tiek palengvina tai, jog ūkinis pastatas nereikalauja ypatingo sandarumo, o pats jo plotas ir aukštis nėra didelis.

sandėliuko statyba

5. Galiausiai, atlikus visus statybos darbus, galima pereiti prie grindų, langų ir durų bei pastato apdailos. Atsižvelgiant į tai, kad pastatas nebus šiltinamas, rekomenduojame rinktis kokybiškus ir sandarius langus bei duris, netaupyti ir geresnei stogo dangai. Tolimesni darbai – visiška jūsų improvizacija. Pasirinkite spalvas, derančias prie kiemo eksterjero, įsirenkite apšvietimą.

sandėliuko statyba

Šaltinis: https://wood-create.com/how-to-build-your-own-shed-from-scratch/

Sandėliuko įrengimo pavyzdžiai

Svarstant, kaip įsirengti ūkinį pastatą, vertėtų atsiminti, kad tam nėra jokių konkrečių taisyklių, todėl labiausiai siūlome vadovautis savo asmeniniais poreikiais arba įvertinti, kam labiausiai ši erdvė bus naudojama.

Jei sandėliuką ketinate labiausiai naudoti kaip daiktų bei įvairių įrankių laikymo patalpą, retkarčiais jį paverčiant savo asmeninėmis dirbtuvėmis, daugiau dėmesio rekomenduojame skirti sprendimams, kurie leistų efektyviau išnaudoti pačia erdvę. Pavyzdžiui, po darbo stalu įsirenkite daug papildomų stalčių, kuriuose sudėtus daiktus darbo metu pasiekti bus ypač patogu. Jei turite ne mažai didesnių, rečiau naudojamų daiktų, puikiu sprendimu galėtų būti nedidelė, specialiai šiems daiktams skirta palėpė. Nebijokite išnaudoti ir sienų – nors ir matomose vietose, tačiau tvarkingai sudėti daiktai, ne tik taps patogiu sprendimu, bet ir sukurs unikalų interjerą.

Jei sandėliuko neplanuojate naudoti kaip dirbtuvių ir jame ketinate atlikti tik smulkius, su sodininkyste susijusius darbus, rekomenduojame palikti kiek įmanoma daugiau erdvės. Smulkiems daiktams laikyti puikiai tiks prie interjero derančios bei jo neapsunkinančios pintos dėžės ar medinės lentynos. Tokioje patalpoje nereikėtų atsisakyti natūralų kambario apšvietimą užtikrinsiančių sprendimų – apšvietimą gerokai padidins stogo langai, didesnis kiekis sieninių langų ar pasirinkta balta interjero spalva, kuri ne tik ūkiniam pastatui suteiks savito stiliaus, bet ir padidins erdvės pojūtį.

sandėliuko statyba

Šaltinis: 1, 2, 3

Jei sandėliuko neplanuojate naudoti kaip dirbtuvių ir jame ketinate atlikti tik smulkius, su sodininkyste susijusius darbus, rekomenduojame palikti kiek įmanoma daugiau erdvės. Smulkiems daiktams laikyti puikiai tiks prie interjero derančios bei jo neapsunkinančios pintos dėžės ar medinės lentynos. Tokioje patalpoje nereikėtų atsisakyti natūralų kambario apšvietimą užtikrinsiančių sprendimų – apšvietimą gerokai padidins stogo langai, didesnis kiekis sieninių langų ar pasirinkta balta interjero spalva, kuri ne tik ūkiniam pastatui suteiks savito stiliaus, bet ir padidins erdvės pojūtį.

sandėliuko statyba

Šaltinis: 1, 2, 3

Atgal

Namų projektai pagal kliento poreikius!

Išsirinkite patikusį projektą arba kartu sukurkime išskirtinį modelį tik Jums.

Susisiekite ir kartu išpildykime Jūsų svajones!

Pateikti užklausą
meistronamai.lt
TimberCabins

Timber Cabins puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Privatumo politika