Namų projektai pagal kliento poreikius!
Išsirinkite patikusį projektą arba kartu sukurkime išskirtinį modelį tik Jums.
Susisiekite ir kartu išpildykime Jūsų svajones!
Sunku paneigti, jog kiekvienas, iš natūralios medienos pagamintas vasarnamis, nepaisant dydžio ir dizaino, savitu žavesiu pasižymi vien dėl unikalios medienos. Norint šį unikalumą pabrėžti ir kiek įmanoma ilgiau išlaikyti, būtina pasirūpinti tinkama vasarnamio medienos apsauga. Dėl šios priežasties rąstinio namo dažymas – neatsiejama medinio namo statybų dalis. Nudažytas medinis vasarnamis ne tik atrodo gražiau, jam taip pat suteikiama apsauga nuo UV spindulių daromos žalos bei neigiamo vandens poveikio, o dar svarbiau – rąstinio namo dažymas pastatą apsaugo nuo puvimo ir grybelių.
Tam, kad namas būtų tinkamai apsaugotas nuo aplinkos poveikio, reikėtų vadovauti keturiais esminiais patarimais. Nesilaikant bet vienos iš šių taisyklių, namas gali ne tik atrodyti blogai, tai dažniausiai neigiamai paveikia ir pačią medieną, o tokiu atveju patiriama ir ne mažai papildomų išlaidų.
Norint rąstinį namą nudažyti kokybiškai, ypač svarbu teisingai paruošti namo sienų medieną. Pastačius naują vasarnamį, dažymo darbų rekomenduojama ilgai neatidėlioti, nes, pavyzdžiui, tokia mediena kaip pušis, pasiekusi 18% drėgnumą, gali pradėti mėlinyti (tai procesas, kai vystosi mėlio grybelis). Prieš pradedant naujai pastatyto rąstinio namo dažymą, rąstų rekomenduojame specialiai nešlifuoti. Tokiu būdu gausite geresnę apsaugą – dažai geriau įsigers į medienos paviršių ir sutvirtins medį, kartu apsaugodami jį nuo vabzdžių, UV spindulių, įvairių tipų pelėsio bei trūkinėjimų, todėl pats rąstinio namo dažymas turės daugiau prasmės. Vis dėlto, prieš pradedant dažymo darbus, fasadą rekomenduojame nuplauti. Tam specialios priemonės nėra būtinos, todėl plovimui naudoti galite paprasčiausią muilą su vandeniu. Nepamirškite, jog dažyti galima tik visiškai sausas namo sienas, todėl po plovimo jas būtinai palikite išdžiūti.
Jei pastatytas vasarnamis nėra naujas ir ruošiatės jo perdažymui, tikėtina, kad ant rąstinio namo fasado rasite dėmių – vietų, kuriose medienos spalva gerokai pakitusi. Šiuo atveju prieš plaunant fasadą ypač rekomenduojame pastarųjų dėmių atsikratyti, nes padengus namą dažais jos gali turėti įtakos būsimai vasarnamio spalvai. Minėtas dėmes nesunkiai pašalinsite naudodami švitrinį popierių. Jei ant fasado aptikote pelėsio ar grybelio pėdsakų, prieš imantis bet kokių dažymo darbų juos taip pat būtina kruopščiai pašalinti.
Labai svarbu, jog rąstinio namo dažymas būtų atliekamas tik tuomet, kai ant namo fasado nebėra aliejinių dažų ar lako likučių, kurių pagrindą sudaro sintetinės dervos, todėl juos taip pat privalu pašalinti. Nors šis darbas dažniausiai užima gana daug laiko, tačiau paprastai jis turi ypač didelę įtaką medienos išsaugojimui bei fasado estetikai.
Taigi, rąstinio namo dažymas bus sėkmingas tik tuo atveju, kai dažymo darbai bus atliekami ant tinkamai tam paruoštos, švarios medienos. Per mažai dėmesio skyrus bent vienam iš aukščiau minėtų aspektų, galutiniu rezultatu, nepaisant dažų kokybės ir investicijų į patį dažymo procesą, galite gerokai nusivilti.
Kaip ir bet kokios kitos statyboms naudojamos medžiagos, namo fasadui naudojama mediena yra nuolat veikiama saulės skleidžiamų UV spindulių, kurių dėka ji dažniausiai nupilkėja, drėgmės, kuri keičia medienos struktūrą bei pelėsio ar grybelio, kurie medieną pažeidžia. Todėl norint, kad medinis namo fasadas išliktų aukštos kokybės ir gerai atrodytų ilgus metus, prieš imantis vasarnamio dažymo, iškart po statybų, būtina pasirūpinti tinkama jo apsauga bei nuolatine priežiūra. Ją gali užtikrinti tik reguliarus medinio namo impregnavimas.
Atlikę rąstinio namo fasado paruošiamuosius darbus, galite tepti pirmąjį impregnanto sluoksnį. Jam rekomenduojame rinktis bespalvį apsauginį impregnantą, nes tokio tipo apsaugos priemonė neturi pigmentų, o tai padeda jai giliau įsiskverbti į medieną, tokiu būdu užtikrinant maksimalią jos apsaugą nuo biologinių pavojų – vabzdžių, grybelio, pelėsio. Prieš imantis darbo, impregnantą gerai sumaišykite originalioje pakuotėje, o teptuko galūnes galite suminkštinti smulkiagrūdžiu švitriniu popieriumi, kartu pašalindami laisvus šerelius. Nepamirškite, jog pirmąjį impregnanto sluoksnį ant tos pačios vietos galite tepti ne ilgiau nei dešimt minučių, nes vėliau ši apsaugos priemonė pradeda džiūti.
Svarbu nepamiršti ir to, kad oro temperatūra impregnavimo metu turėtų būti ne žemesnė nei 5°C ir ne aukštesnė nei 25°C. Temperatūrai svyruojant apie 20°C atsiveria medienos poros, todėl tokiu oru impregnantas įsisavinamas geriausiai. Baigę darbus, impregnuotą fasadą džiūti palikite ne trumpiau nei 12 valandų.
Pirminiam impregnanto sluoksniui visiškai išdžiūvus, rekomenduojame išlyginti visus iškilimus, galimai atsiradusius po fasado impregnavimo. Tai nesunkiai padarysite naudodami 320 gradacijos švitrinį popierių, kuris kartu padės sulyginti ir medienos spalvą. Atlikę šį tarpsluoksnį šlifavimą nepamirškite pašalinti darbo metu atsiradusių dulkių. Vėliau galite imtis sekančio impregnavimo etapo – antrojo impregnanto sluoksnio tepimo ant namo fasado. Nepamirškite, kad mediena antrąjį sluoksnį įsisavina gerokai lėčiau, todėl ir džiūti fasadą reikėtų palikti ilgiau.
Tam, kad būtumėte iš tikrųjų patenkinti savo rąstinio namo išvaizda, renkantis dažus jo fasadui reikėtų galvoti ne tik apie jų spalvą, bet ir apie praktiškumą. Ypač svarbu žinoti tai, kad kuo tamsesnę ir ryškesnę spalvą pasirinksite, tuo daugiau saulės spindulių ja nudažytos namo sienos sugers ir tuo labiau šiltomis dienomis jūsų rąstinio namo fasadas įkais. Tokio tipo dažnai pietinėje namo pusėje taip pat greičiau išbluks, todėl, siekiant išvengti gana greito fasado nusidėvėjimo, rąstinio namo dažymui rekomenduojame rinktis šviesesnes spalvas, kurios ne tik blunka lėčiau, jų dėka fasadas taip pat mažiau ir lėčiau įkaista. Taigi, rinktis spalvas rekomenduojame ypač atidžiai, o, turint galimybę, derėtų pasikonsultuoti su namo dažymą išmanančiais specialistais.
Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad norint išsirinkti tinkamiausius dažus savo vasarnamiui, būtina įvertinti paties fasado paviršių, nes tik tokiu būdu rąstinio namo dažymas garantuos norimą rezultatą. Pavyzdžiui, jei mediena obliuota, ji pasižymės lygesniu paviršiumi, prie kurio įprastai prilimpa gerokai mažiau purvo, tačiau nederėtų pamiršti, kad prie tokio paviršiaus dažai taip pat laikosi silpniau. Būtent tokiam, lygiam paviršiui rekomenduojame naudoti apsauginio tipo medienos dažus, kurie fasadą padengs nepriekaištingai, laikysis ilgai, tačiau taip pat neužgoš ir unikalaus medienos rąstų grožio.
Tačiau, jei jūsų vasarnamio fasado paviršius yra šiurkštus, kas dažniausiai būdinga pjautinei medienai, tai reiškia, jog dažai turėtų sukibti gerokai lengviau, todėl tokio tipo medienos paviršiams rekomenduojame naudoti įprastus, aukštos kokybės dažus, kurie padengs fasado paviršių storesniu sluoksniu, kartu užtikrindami aukščiausio lygio medienos apsaugą. Tiesa, yra ir neigiama tokio paviršiaus medienos pusė – prie jos taip pat labai gerai kimba purvas.
Galimas ir trečias namo fasado dažų pasirinkimas – pusiau skaidrūs dažai, jei norite, kad medienos paviršius išliktų šiek tiek matomas, o pasirinkta spalva pabrėžtų jo grožį. Vis dėlto reikėtų nepamiršti, kad pilnai dengiantys dažai – gerokai ilgaamžiškesni, jie vasarnamio sienas saugos 15, o kartais net 20 metų, priklausomai nuo medžio paruošimo ir darbų kokybės, tuo tarpu pusiau skaidriais dažais dengtas sienas teks perdažyti vidutiniškai kas penkerius metus.
Svarstant apie tai, kokiu pagrindu pagamintus dažus geriausia rinktis rąstinio namo dažymui, reikėtų įvertinti tai, jog vandens pagrindu pagaminti dažai yra ypač elastingi, todėl pasižymi ilgaamžiškumu bei puikiai išlaiko atspalvį. Šie dažai taip pat neturi nemalonaus kvapo, tad su jais dirbti gerokai paprasčiau, juos lengvai nuplausite nuo įrankių, drabužių ar kitų, dažymo metu netyčia išteptų paviršių. Ne mažiau svarbu ir tai, kad dažai, pagaminti natūralių ingredientų pagrindu, leis medienai kvėpuoti bei turės geresnį poveikį natūraliai aplinkai.
Įsigijus tinkamus dažus ir atlikus visus fasado paruošiamuosius darbus, galima imtis rąstinio namo dažymo proceso. Tam, kad rąstinio namo dažymas vyktų sklandžiai, o rezultatu džiaugtumėtės ne vienerius metus, rekomenduojame atsižvelgti į dažniausiai pasitaikančias klaidas.
Visų pirma, prieš pradedant patį dažymo procesą, vertėtų prisiminti tai, jog tinkamiausia temperatūra dažymo darbams – vidutinė, t.y. kai nėra nei per karšta nei per sausa. Paprastai dažų gamintojai rekomenduoja vengti dažymo vidurvasarį, kai saulės spinduliai dienomis yra ypač stiprūs arba, kai dėl drėgno oro mediena taip pat pasižymi itin aukšta drėgme, o tai gali gerokai paveikti darbų rezultatą. Trumpai tariant, medienos drėgmės santykis turėtų būti mažesnis nei 15%, todėl darbus atlikite tada, kai aplinkos temperatūra nėra žemesnė nei 5 ° C.
Antra, prieš pradėdami dažymo darbus įsitikinkite, kad visi, arti namo esantys objektai, yra tinkamai apsaugoti nuo galimo dažų patekimo ant jų paviršiaus. Tam, kad rąstinio namo dažymas būtų atliktas profesionaliai, būtina apsaugoti ir tokius dalykus, kaip namo pamatai, latakai, langai, durys ar akmens sienos. Pabaigus dažymo darbus šias apsaugas rekomenduojama laikyti dar bent savaitę, nes, lietaus atveju, dažų gali patekti ten kur jų patekti neturėtų.
Trečia, net jei ir esate susidūrę su medienos dažymu, nevenkite perskaityti rąstinio namo dažymui įsigytų dažų gamintojų rekomendacijų. Remiantis praktika, yra net keletas būdų, kuriais galima nudažyti medinius fasadus – dažai gali būti tepami rankomis, teptuku arba purškiami ant vasarnamio paviršiaus, kartais dažai pasižymi ir specifinėmis savybėmis. Dėl šių priežasčių, perskaičius visą nurodytą informaciją, dažymą geriausiai atlikti taip, kaip nurodo gamintojas.
Kaip ir bet kokių kitų darbų kaina, išlaidos rąstinio namo dažymui priklausys nuo keletos esminių faktorių. Visų pirma, bene didžiausią įtaką turės dažomo vasarnamio dydis. Ne mažą įtaką darbų kainai turės ir dažų rūšies bei rangovo, kuris prižiūrės darbus ir pasirūpins jų atlikimu, pasirinkimas.
Taigi, norint apskaičiuoti savo rąstinio namo dažymo kainą, rekomenduojame pradėti nuo rąstinio namo išorinių sienų ploto apskaičiavimo. Žinodami tikslų savo rąstinio namo sienų plotą, nesunkiai paskaičiuosite ir dažų kiekį, kurio prireiks jo apdailai.
Tiesa, renkantis tinkamus dažus, verta patikrinti, ar prieš juos tepant nereikia naudoti kito agento (dauguma dažų nėra impregnantai). Tokiu atveju dažų kaina gali būti mažesnė, tačiau tuomet teks papildomai mokėti už rąstinio namo sienoms skirtą impregnantą.
Didelę įtaką vasarnamio dažymo kaštams daro ir sprendimas, kas atliks darbus. Remiantis bendra praktika, darbą atliekant specialistui rąstinio namo dažymo išlaidos dažniausiai išauga apie 50%.
Dažymo kaina gali priklausyti ir nuo pasirinktų unikalių sprendimų, tačiau, remiantis bendra praktika, apytikslė medinio vasarnamio, kurio plotas 35 m2, dažymo kaina galėtų būti apie 500 eurų.
Namų projektai pagal kliento poreikius!
Išsirinkite patikusį projektą arba kartu sukurkime išskirtinį modelį tik Jums.
Susisiekite ir kartu išpildykime Jūsų svajones!