Greitas aptarnavimas
Aukšta kokybė
Klientų įvertinimas
4.1
Lankstus atsiskaitymas

Jūsų prekių krepšelis tuščias

Mus rasite

Medinio namo impregnavimas: kaip jį atlikti teisingai?

Ne paslaptis, jog mediniai namai, kaip ir bet kokio kito tipo pastatai, yra nuolat veikiami įvairių oro sąlygų. Rudens metu jų fasadus nuolat skalauja krituliai, vasarą – kaitina saulė, o sniego negailinčios žiemos neretai tampa tikru išbandymu apdailai ir konstrukcijoms. Dėl šios priežasties reguliarus medinio namo impregnavimas ir priežiūra – vieni būtiniausių darbų norint nepriekaištingą namo būklę ir išvaizdą išlaikyti ilgus metus.

Medinio namo impregnavimas
Medinio namo impregnavimas

Kodėl verta impregnuoti medinį namą?

Greičiausiai kiekvienas specialistas sutiks, kad mediena – puiki statybinė medžiaga, pasižyminti ypač geru oro pralaidumu, patvarumu bei teigiamu poveikiu aplinkai. Būtent dėl šios priežasties ją vis dažniau renkamasi naudoti ne tik vasarnamių ar pagalbinių pastatų statyboms, bet ir projektuojant gyvenamuosius namus. Vis dėlto, norint, kad medinis fasadas išliktų aukštos kokybės ir gerai atrodytų ilgus metus, iškart po statybų būtina pasirūpinti tinkama jo apsauga. Jos užtikrinimui, visų pirma, būtina būstą reguliariai impregnuoti. Svarstantiems, ar tikrai verta impregnuoti medinį namą, derėtų žinoti, jog tik medinio namo impregnavimas gali užtikrinti visapusišką medienos apsaugą nuo įvairių, neigiamų aplinkos veiksnių. Tokiu būdu mediena ne tik apsaugoma nuo blukinančių, kenksmingų UV spindulių, bet ir sumažinama jos puvimo bei pelėsio, dažniausiai pažeidžiančio fasado medienos struktūrą, tikimybė.

Impregnuoti mediniai namai: privalumai

Apsispręsti dėl reguliaraus namo impregnavimo padės žinojimas, kokiomis geromis savybėmis pasižymi impregnuoti būstai. Visų pirma, medinio namo impregnavimas leidžia užtikrinti didesnę šiluminę varžą. Namo be tinkamos apsaugos atveju, įvairių mikroorganizmų pažeistos medinės namo sienos šią varžą praranda. Medgraužiai tokias išgraužas palieka skersai ir išilgai, o medieną ardantys pelėsiai ir grybeliai tik pagreitina medienos irimą bei dūlėjimą.

Antra, veikiama minėtų veiksnių mediena taip pat gerokai greičiau praranda ir savo mechaninį stiprumą. Trečia, medinio fasado impregnavimas specialiai tam skirtomis priemonėmis taip pat neleidžia medienai judėti bei vaikščioti. Taip yra todėl, nes impregnavimo priemonėmis užkertamas kelias UV spindulių poveikiui, drėgmei bei temperatūrų svyravimui, lemiančiam ligninų skilimą.

Ketvirta, dėl neimpregnuotos medienos pažeidimų ji labai greitai sutrūkinėja, o į šiuos įtrūkimus patenka papildomos drėgmės, todėl susidaro puikios sąlygos veistis įvairiems mikroorganizmams. Savo ruožtu pelėsiai, ardydami medieną, ne tik kenkia techninei namo būklei, jie taip pat į aplinką skleidžia savo sporas. Dėl šios priežasties žmogus, kvėpuodamas pelėsių sporomis užkrėstu oru, taip pat per akis bei odą yra nuolat alergizuojamas ir gali lengvai užsikrėsti įvairiomis, mikroorganizmų sukeliamomis ligomis. Penkta, svarbu paminėti ir tai, jog neapsaugota mediena taip pat greičiau sensta vizualiai, tampa pilka ir yra gerokai jautresnė ugniai.

Taigi, medinio namo impregnavimas gali būti laikomas labiau privalomu nei rekomenduojamu darbu. Tik tokiu būdu galite užtikrinti, jog medinio namo priežiūra bus visapusiška ir patikima. Tam, kad fasado impregnavimą atliktumėte kokybiškai, siūlome vadovautis 4 svarbiausiais patarimais.

1. Kada impregnuoti medinį namą?

Prieš renkantis, kokiomis priemonėmis bus užtikrinta medinio namo priežiūra, derėtų įvertinti ir tai, kaip dažnai šį darbą reikės atlikti. Remiantis ekspertų nuomone, pirmą kartą medinio namo impregnavimas turėtų būti atliekamas iš karto po jo pastatymo, tokiu būdu užtikrinant aukščiausią medienos apsaugą – neleidžiant jos pažeisti jokiems išorės veiksniams.

Pirmaisiais metais po vasarnamio pastatymo, impregnuoti medinį namą rekomenduojame tris kartus: iš karto po jo pastatymo, praėjus pusmečiui ir po metų. Vėliau impregnuoti medinį namą reikėtų atsižvelgiant į gamintojo rekomendacijas. Kartais šį procesą rekomenduojama pakartoti tik kas 20 metų, todėl impregnanto veiksmingumo laikas taip pat galėtų turėti įtakos vasarnamio impregnavimo priemonių pasirinkimui. Jei laikas, kada reikėtų kartoti namo impregnavimą, nėra žinomas, kas dažniausiai nutinka vasarnamį perkant iš antrinės rinkos, svarbiausias signalas tam yra išblukusi namo spalva.

Kaip impregnuoti medinį namą?
Kaip impregnuoti medinį namą?

Atkreipti dėmesį reikėtų ir į tai, kad, norint užtikrinti aukščiausio lygio fasado apsaugą, impregnuoti medinį namą rekomenduojame tada, kai aplinkos temperatūra nenukrenta žemiau + 5°C. Dažnai medienos apsaugos priemonių gamintojai taip pat rekomenduoja atsižvelgti ir į oro drėgmę, nes per drėgnas oras taip pat nėra tinkamiausia sąlyga šiam darbui.

2. Kaip paruošti medinį namą impregnavimui?

Norint, kad medinio namo impregnavimas būtų atliktas profesionaliai, jo fasadą būtina tam tinkamai paruošti. Fasado rąstų rekomenduojame specialiai nešlifuoti, nes tokiu būdu gausite geresnę sienų apsaugą – impregnantas geriau įsigers į medienos paviršių ir sutvirtins medį, kartu apsaugodamas jį nuo vabzdžių, UV spindulių, įvairių tipų pelėsio bei trūkinėjimų.

Nepamirškite, jog mediniai namai, prieš atliekant jų impregnavimą, privalo būti nuplaunami. Plovimui galima naudoti paprasčiausią muilą su vandeniu, tačiau nepamirškite, jog prieš imantis impregnavimo darbų, sienos turi visiškai išdžiūti.  Svarbu ir tai, jog po namo plovimo gali paaiškėti, kad jo medienos spalva – šiek tiek kitokia nei įsivaizdavote, o tai gali tapti svarbiu faktoriumi renkantis priemonę, kuria ketinate impregnuoti medinį namą, jei jo dažyti vėliau neplanuojate. Jei pastatyti mediniai namai nėra nauji, tikėtina, kad ant jų fasado rasite ir dėmių – vietų, kuriose medienos spalva gerokai pakitusi. Šiuo atveju prieš impregnuojant fasadą šias dėmes taip pat rekomenduojame pašalinti, nes, padengus namą impregnantu, o vėliau ir dažais, dėmės gali įgyti kitokią spalvą ir sugadinti bendrą namo vaizdą. Minėtų dėmių šalinimui puikiai tiks švitrinis popierius.

Pašalinti buvusį impregnantą – būtina

Gali būti, jog senesnio namo fasadą ruošdami impregnavimui ant jo paviršiaus taip pat aptiksite pelėsio ar grybelio pėdsakų. Šiuo atveju prieš imantis bet kokių impregnavimo darbų juos taip pat būtina kruopščiai pašalinti. Labai svarbus proceso elementas yra aliejinių dažų ar lako likučių pašalinimas bei nulupimas nuo fasado, ypač tuomet, kai pastarųjų pagrindą sudaro sintetinės dervos. Šis darbas dažniausiai užima gana ne mažai laiko, tačiau paprastai jis turi labai didelę įtaką medienos išsaugojimui bei fasado estetikai.

Jei fasadas anksčiau buvo saugomas impregnavimo priemone, kurios pagrindą sudarė natūralus agentas, pavyzdžiui, vanduo ar molis, jo pašalinti prieš vasarnamį impregnuojant iš naujo nėra būtina. Vis dėlto, jei naudojamas agentas buvo aliejiniai dažai arba sintetinis dervos lakas, buvęs impregnanto sluoksnis privalo būti atsargiai nuplėšiamas, nes priešingu atveju neužtikrinsite tinkamos medinio fasado apsaugos. Nepamirškite atkreipti dėmesio ir į tai, ar fasado mediena neturi papildomų trūkumų, tokių kaip lentų įtrūkimai ar kiti medienos pakitimai. Prieš pradėdami impregnuoti medinį namą, būtinai šiuos rastus trūkumus ištaisykite.

Užtikrinkite švarų darbų atlikimą

Galiausiai, nepamirškite, jog prieš pradedant medinio fasado impregnavimą, lygiai taip pat, kaip ir prieš dažymą, būtina apsaugoti visus elementus, ant kurių šios apsaugos priemonės patekti neturėtų, pavyzdžiui, pamatus, latakus, langus, duris ar akmenines sienas šalia medinių sienų. Minėtas apsaugas rekomenduojama palikti dar bent keletui dienų po impregnavimo.

3. Kokį impregnantą rinktis?

Aukščiausio lygio medinio namo priežiūra – neatsiejama nuo kokybiškų priemonių. Atsižvelgiant į tai, jog rinkoje galima rasti įvairių tipų sprendimų medinio namo fasado apsaugai, pradėjus svarstyti, kokias priemones rinktis, kaip vieną pirmųjų dalykų siūlome įvertinti šioms priemonėms galimą skirti biudžetą. Medinio namo impregnavimas paprastesnėmis priemonėmis už mažesnę kainą nebūtinai reiškia blogą kokybę. Kaina šiuo atveju gali būti laikoma orientyru kokybei. Ypač aukštos kokybės nereikėtų tikėtis iš impregnantų, kurių litro kaina siekia maždaug 6-7 eurus.

Kokį impregnantą rinktis?

Antras žingsnis, kuris palengvins jūsų apsisprendimą – atsakymas į klausimą, ar  medinio namo impregnavimas bus skirtas tik apsaugoti sienas, ar pasirinktu impregnantu taip pat norima suteikti joms spalvą. Tai verta apsvarstyti todėl, kad medinėms namo sienoms pasirinkus impregnantą su spalva, nereikės sukti galvos dėl papildomo jų dažymo, o atsisakę papildomų, fasadą pilnai dengiančių dažų, taip pat išsaugosite ir daug daugiau medienos natūralumo.

Tiesa, rinktis fasado spalvas reikia ypač atidžiai. Šiuo etapu ypač praverčia specialistų rekomendacijos, kurie dažnai pabrėžia, jog šviesios spalvos linkę pagelsti ir paraudonuoti. Nors atspalvį pakeičia ir tamsesnės spalvos, tačiau vizualiai tai mažiau pastebima.

Impregnanto pagrindas – svarbus faktorius

Impregnantą medienos fasadui taip pat galite rinktis pagal tai, kokių ingredientų pagrindu pastarasis pagamintas. Vis dažniau rinkoje populiaresnės tampa medienos apsaugos priemonės, pagamintos iš natūralių ingredientų. Medinio namo impregnavimas natūraliomis priemonėmis yra ypač rekomenduojamas ne tik dėl ekologinių priežasčių.

Atsižvelgiant į tai, jog šio tipo impregnantas dažniausiai gaminamas sėmenų aliejaus pagrindu, jis yra gerokai mažiau kenksmingas, o tokiu impregnantu padengta mediena kvėpuoja ypač gerai, tokiu būdu užtikrinant optimalią oro drėgmę vasarnamio viduje. Natūralių ingredientų pagrindu pagaminti impregnantai turi ir kitų pranašumų: jie geriau apsaugo medieną ne tik nuo puvimo ir pelėsio, bet ir nuo kenkėjų, o po gamintojo rekomenduojamo laiko gali būti padengti kitu agentu be buvusių medžiagų šalinimo.

Impregnavimas priemonėmis, kurios pagamintos tirpiklių arba lakų pagrindu, dėl mažesnės kainos vis dar yra taip pat dažnas medinį vasarnamį statančių žmonių pasirinkimas. Nors tokios priemonės, lyginant su ekologiškomis, dažniausiai pasižymi ilgesniu patvarumu – medienos apsaugą atnaujinti reikia 2–3 metais rečiau nei naudojant ekologiškas priemones, jų skvarbumas taip pat yra geresnis. Tačiau vertėtų žinoti, kad naudojant sintetines priemones blokuojamas medienos kvėpavimas, o po kurio laiko sintetinis preparatas dažniausiai pradeda byrėti, apsunkindamas namo priežiūros procesą.

4. Impregnavimo darbų eiga

Medinio namo impregnavimas gali būti atliktas tiek savarankiškai, tiek samdant savo srities profesionalus. Atliekant šiuos darbus, svarbu laikytis keletos esminių taisyklių:

Impregnavimo darbų eiga
Impregnavimo darbų eiga

Paruoškite fasado medieną

Paruoškite medienos, kurią ketinate impregnuoti, paviršių – jis privalo būti švarus ir sausas. Jei randate riebių dėmių, pašalinkite jas naudodami benziną ir išdžiovinkite. Tam, kad išryškintumėte medžio tekstūrą, prieš impregnavimą jį nušlifuokite, paviršiaus šlifavimui panaudokite nuo 150 iki 200 gradacijos švitrinį popierių. Šlifavimo metu gausite tolygią medienos spalvą, kuri ypač dėkinga impregnavimui. Po šio proceso pašalinkite visas atsiradusias dulkes.

Užtepkite pirmą sluoksnį

Atlikę paruošiamuosius darbus, galite tepti pirmąjį impregnanto sluoksnį. Pirmam sluoksniui rekomenduojame rinktis bespalvį apsauginį impregnantą, nes tokio tipo apsaugos priemonė neturi pigmentų, o tai padeda jai giliau įsiskverbti į pačią medieną, tokiu būdu ją apsaugant nuo biologinių pavojų – vabzdžių, grybelio, pelėsio. Prieš imantis darbo, impregnantą gerai sumaišykite originalioje pakuotėje, o teptuko galūnes galite suminkštinti smulkiagrūdžiu švitriniu popieriumi, kartu pašalindami laisvus šerelius.

Nepamirškite, jog pirmąjį impregnanto sluoksnį ant tos pačios vietos galite tepti ne ilgiau nei dešimt minučių, nes vėliau šis pradeda džiūti, o oro temperatūra dažymo metu turėtų būti ne žemesnė nei 5°C ir ne aukštesnė nei 25°C. Temperatūrai svyruojant apie 20°C atsiveria medienos poros, todėl tokiu oru impregnantas įsisavinamas geriausiai. Impregnuotą fasadą palikite džiūti ne trumpiau nei 12 valandų.

Atlikite tarpsluoksnį šlifavimą

Po to, kai pirminis impregnanto sluoksnis visiškai išdžius, rekomenduojama išlyginti visus iškilimus, galimai atsiradusius po impregnavimo. Tai nesunkiai padarysite, o kartu ir medienos spalvą sulyginsite, naudodami 320 gradacijos švitrinį popierių. Vėliau vėl nepamirškite pašalinti darbo metu atsiradusių dulkių.

Užtepkite antrą sluoksnį

Atlikus tarpsluoksnį šlifavimą, pats metas imtis antrojo impregnavimo etapo – antrojo impregnanto sluoksnio tepimo. Šiuo atveju svarbu nepamiršti, kad mediena šį sluoksnį įsisavina gerokai lėčiau, todėl ir džiūti jį reikėtų palikti ilgiau.

Turite papildomų klausimų, kaip užtikrinti, kad medinio namo impregnavimas būtų atliktas profesionaliai? Ieškote pagalbos sprendžiant, kurie mediniai namai geriausiai atitinka jūsų poreikius? Susisiekite su mumis dar šiandien.

Po to, kai pirminis impregnanto sluoksnis visiškai išdžius, rekomenduojame išlyginti visus iškilimus, galimai atsiradusius po impregnavimo. Tai nesunkiai padarysite, o kartu ir medienos spalvą sulyginsite, naudodami 320 gradacijos švitrinį popierių. Vėliau vėl nepamirškite pašalinti darbo metu atsiradusių dulkių.

Atgal

Namų projektai pagal kliento poreikius!

Išsirinkite patikusį projektą arba kartu sukurkime išskirtinį modelį tik Jums.

Susisiekite ir kartu išpildykime Jūsų svajones!

Pateikti užklausą
meistronamai.lt
TimberCabins

Timber Cabins puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Privatumo politika