Rezervuok GERIAUSIA KAINĄ jau ŠIANDIEN
Ruduo akcijų metas, nepramiegok ir užšaldyk kainą, kad naujam sezonui prasidėjus netektu permokėti.
Bene kiekvienam, projektuojančiam namą, tenka pasvarstyti apie vietą nuosavam automobiliui. Nors sprendimas gana dažnai priklauso nuo turimų transporto priemonių skaičiaus ir finansų, egzistuoja ne mažai kitų argumentų, galinčių padėti nuspręsti – verta savo automobiliui statyti garažą ar užtenka specialiai jam skirtos stoginės. Todėl, prieš priimant sprendimą, siūlome susipažinti su reikalavimais ir bendrine praktika, leisiančia priimti labiausiai jums tinkamą sprendimą.
Vertinant tai, kad, žvelgiant į praktiką, automobilis gali stovėti tiesiog kieme, atsakymą į klausimą, ką rinktis, dažniausiai lemia individualūs gyventojų poreikiai. Ir, nors racionaliai suprojektuota stoginė gali tapti puikia garažo alternatyva, žiemos metu išryškėja esminiai garažo privalumai, kurie kartais gali tapti esminiais. Šaltuoju metų laiku garažas leidžia ne tik išvengti lengvai įgrisiančio automobilio valymo, ypač dažno plovimo ar dar nemalonesnių bandymų jį užvesti, bet ir suteikia tikrą komfortą, kai iš šiltų namų galime sėsti tiesiai į šiltą automobilį. Didesnis garažas visais metų laikais puikiai pasitarnaus ir kaip mažai naudojamų daiktų laikymo vieta, o, tinkamai jį suprojektavus, garaže galėsite laikyti ir tokius daiktus kaip žoliapjovė ar kiti ūkio rakandai, kurie paprastai reikalauja ne mažai papildomos vietos.
Nepaisant trūkumų žiemą, šiltuoju metų laiku tarp garažo ir stoginės privalumų skirtumų rastu iš tiesų sunku – pastaroji puikiai apsaugo automobilį nuo saulės, sniego ar kitų kritulių. Po stogine taip pat žiemą - vasarą galite laikyti visus ūkiui skirtus daiktus, o, esant poreikiui, nesunkiai ten integruosite ir nedidelį, daiktams skirtą sandėliuką. Svarbu paminėti ir tai, kad su namu besiribojančio garažo plotas, priešingai nei stoginė, yra skaičiuojamas į bendrą namo plotą. Dėl šios priežasties garažo statybas turėtų gerokai apsvarstyti ir pasverti tie, kurie, siekdami išvengti statybų leidimo sąlygos, ketina statyti iki 80 m2 ploto namą. Remiantis preliminariais skaičiavimais, vienam automobiliui pritaikyto garažo plotas turėtų siekti bent 18m2, o minimalus garažo plotas dviem automobiliams turėtų būti ne mažesnis nei 36 m2. Taigi, siekiant maksimaliai išnaudoti laisvą kiemo plotą ir nenorint permokėti už žiemos komfortą, stoginė gali tapti puikia garažo alternatyva ir tarnauti ilgus metus.
Priešingai nei statant garažą, kuris dažniausiai iš karto integruojamas į namą, tokiu būdu išvengiant papildomų įteisinimo priemonių, ruošiantis statyti stoginę vertėtų pasidomėti jai privalomais reikalavimais.
Remiantis techniniame statybos reglamente esančiais dokumentais, stoginės priskiriamos nesudėtingų statinių kategorijai, kurios taip pat skirstomos į grupes pagal plotą. Stoginės, kurių bendras plotas neviršija 10 m2 yra priskiriamos pirmosios grupės nesudėtingiems statiniams, kuriems statybos leidimais reikalingas tik tuo atveju, jei šie statomi atskirai nuo bet kokio kito pastato – nėra namo dalis, o sklypas, kuriame numatytos statybos, yra specifinėje teritorijoje. Į šių teritorijų sąrašą patenka Kuršių nerija, upės ar bet kurios jos dalys, Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorija (jeigu statoma ne sodyboje), magistralinio dujotiekio vietovės klasių teritorijos bei kultūros paveldo saugomos teritorijos. Tokie pat reikalavimai galioja ir antrosios nesudėtingų statinių kategorijos grupės statiniams, kuriems priskiriamos stoginės, viršijančios 10 m2 plotą.
Stoginei taip pat nėra reikalingas ir statybų projektas – jis rengiamas tik paties statytojo pageidavimu, jei yra poreikis. Tačiau, tuo atveju, jei nusprendėte stoginę įrenginėti šalia kito statinio, o planuojami statybos darbai galimai priskirtini šio statinio rekonstrukcijai t.y. bus pertvarkomos jau egzistuojančio statinio konstrukcijos ar keisis jo išorės matmenys, tokiu atveju papildomai privalėsite parengti statinio rekonstrukcijos projektą. Susiklosčius tokiai situacijai, tik gavę leidimą statinį galėsite rekonstruoti, o atlikę numatytus darbus – pateikti jo deklaraciją bendrąja tvarka. Pasitaiko atvejų, kai stoginę sugalvojama statyti bendrojo naudojimo sklype prie kotedžo ar namo, kuris priklauso keletui gyventojų. Tokiu atveju automobilio stoginės, kaip ir kitų objektų statybos, draudžiamos nėra, tačiau prieš jas pradedant privalu įvykdyti papildomą reikalavimą – gauti žemės sklypo bendrasavininkų rašytinį sutikimą.
Kaip ir bet kokio tipo statiniams, stoginėms privalomas reglamentuotas atstumas – statinys negali būti statomas arčiau nei 3 metrai iki sklypo ribos. Mažesnis atstumas nereiškia, jog statybos nėra galimos, tačiau tokiu atveju privalu gauti rašytinį kaimyninio sklypo savininko sutikimą prieš pradedant bet kokius statybų darbus. Privaloma laikytis ir priešgaisrinio bei sanitarinio atstumo iki kitų statinių reikalavimų. Jų nesilaikymas gali ne tik papildomai kainuoti, statinį ne retu atveju gali prireikti ir nugriauti.
Ne mažiau nei statybos leidimų klausimas yra aktualūs ir preliminarūs stoginės statybos kaštai, kurie dažnai tampa lemiamu faktoriumi pasirenkant stoginę vietoj garažo. Jei garažo kvadrato įrengimo kainą dažnai praktikoje galime prilyginti namo kvadrato įrengimo kainai, stoginės atveju kaina gali ženkliai varijuoti, priklausomai nuo jos dydžio ir statybai naudoti pasirinktų medžiagų kainos.
Nuspręsti, kokio dydžio stoginė jums reikalinga, nėra taip sunku, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Visų pirma, patariame įsivertinti savo poreikius ir nuspręsti, keliems automobiliams planuojama statyti stoginė bus skirta, ar po tuo pačiu stogu ketinate laikyti ūkyje naudojamus daiktus ir kiek vietos pastarieji galėtų užimti. Ne retai galime pamatyti atvejų, kai automobiliui skirta stoginė užkraunama daiktais, o transporto priemonę belieka laikyti tiesiog po atviru dangumi. Siekiant išvengti tokio scenarijaus, įrenginėjant stoginę siūlome apsvarstyti po stogine integruoto sandėliuko galimybę. Šis ne tik leis po stogine palaikyti gerokai estetiškesnį ir tvarkingesnį vaizdą, uždengiant ten laikomus daiktus, bet ir užims fiksuotą vietos plotą, neatimant iš jūsų galimybės po stogine laikyti automobilį.
Kaip jau minėjome anksčiau, stoginės kaina tiesiogiai priklauso ir nuo jos statybose naudoti pasirinktų medžiagų. Gana ekonomišką ir optimalų stoginės variantą galite pasistatyti medžiagų pagrindu pasirinkę medieną, pasižyminčią universalumu ir praktiškumu. Tokiu atveju orientacinė stoginės kaina galėtų siekti nuo 100 iki 150 eurų už m2 (skaičiuojant grindų plotą). Tačiau, jei ketinate stoginę derinti prie namo eksterjero – jos statybos gali pareikalauti gerokai daugiau išlaidų.
Žvelgiant į rinką, nesunku pastebėti, jog aukštos kokybės medienos stoginės statyboms Lietuvoje įsigyti gali būti gana sunku, o klijuotos medienos naudoti tokių projektų įgyvendinimui specialistai dažniausiai nerekomenduoja. Alternatyvus ir kainą ne itin auginantis sprendimas – ilgaamžis ir ypač estetiškai atrodantis metalas – aliuminis. Be šių privalumų aliuminis taip pat pasižymi svarbiu pranašumu – priešingai nei mediena, šis metalas vienodai atrodys ir po 10, ir po 15 metų, kai po tokio laikotarpio medines automobilio stoginės
konstrukcijas greičiausiai reikės bent jau perdažyti. Plonos ir lygios, pasirinkto atspalvio aliuminio konstrukcijos jūsų stoginei taip pat suteiks estetiškumo. Kalbant apie stogo dangą, pasirinkimas – ypač platus. Pastaruoju metu gana populiarios medžiagos – polikarbonatas ir akrilas. Nors abi jos pasižymi ta pačia teigiama savybe – skaido saulės spindulius, išsirinkti vieną iš jų gali padėti vietovei būdingi augalai. Jei aplink sklypą ar net pačiame sklype netrūksta liepų, polikarbonato danga bus nuolat padengta sakais, o nuolatinis jos valymas ir priežiūra pareikalaus ne mažai pastangų. Šiuo atveju geriau rinktis nesudėtingos priežiūros reikalaujantį akrilą, užtikrinsiantį pagrindinę stoginės funkciją ir puikiai priderinamą prie kiekvieno namo eksterjero.
Nors nusprendus statyti stoginę dažniausiai nereikia įgyvendinti specifinių teisinių reikalavimų, o, įvertinę poreikius ir statybose planuojamų naudoti medžiagų kainą, darbų sąmatą susiskaičiuosite nesunkiai, tai ne vieninteliai dalykai, kuriuos reikėtų apsvarstyti prieš kimbant į darbus.
Visų pirma, vertėtų žinoti, jog stoginei parinkta vieta gali turėti itin didelės įtakos jos funkcionalumui, todėl prieš nusprendžiant siūlome įvertinti visus galimus variantus savo sklype. Nors, vadovaujantis logika, bet kurioje vietoje pastačius stogą, automobilis bus apsaugotas nuo saulės ir kritulių, atsižvelgiant į projektų unikalumą pastebima, jog sklypuose ne retai pasitaiko vietų, kurių neužpusto, jos taip pat sulaukia sąlyginai mažai lietaus. Taigi, statydami stoginę būtent tokioje vietoje turėsite geriausią įmanomą rezultatą.
Antra, jei nusprendėte stoginę tvirtinti prie namo, vertėtų žinoti, kad tai įmanoma ne visada, todėl, prieš dėdami pastangas norint gauti greta esančio pastato rekonstrukcijos leidimus, verčiau pasikonsultuokite su meistru, ar toks tvirtinimas įmanomas. Paprastai tariant, stoginės įrengimui ypač svarbu tai, kas yra po fasadu. Jei siena dengta storesniu nei 25 cm apšiltinimo dangos sluoksniu, o po fasadu yra netrupanti statybinė medžiaga, tokiu atveju stoginė prie kito pastato gali būti pritvirtinama atitinkamomis detalėmis. Tačiau, jei medžiaga, esanti po pastato apšiltinimu – trapi, tokiu atveju prie sienos papildomai turi būti statomas rėmas ir stoginė stovės atskirai, ją prie namo pritvirtinant tik tam, kad mažiau judėtų. Svarbu žinoti ir tai, kad norint įsirengti stoginę ją tiesiogiai montuojant prie kito pastato, šis pastatas privalo atitikti minimalų reikalingą aukštį. Įvertinti šią galimybę nesunkiai galite patys – jeigu stoginės gylis siekia 3 m, pastato, prie kurio planuojama statyti stoginę, sienos aukštis turėtų būti bent 2,7 m. Tik tokiu būdu galėsite suformuoti pakankamą nuolydį krituliams ir apsisaugosite nuo ne vietoj besikaupiančio vandens ar sniego.
Galiausiai, paskutinis, bet ne mažiau svarbus aspektas – stoginės išvaizda. Ne retu atveju stoginė vertinama kaip papildomas, specialią funkciją atliekantis statinys, kurį stengiamasi pastatyti kaip įmanoma pigiau jam paskiriant mažiausiai sklype matomą vietą. Maža to, ją dažnai mėgstama apkrauti daiktais, kurie galiausiai trukdo pastatyti po stogu ir automobilį. Tačiau, žvelgiant plačiau ir pasikonsultavus su savo sritį išmanančiais specialistais, automobiliui skirta stoginė ne sunkiai gali virsti viena pagrindinių architektūrinių jūsų namo detalių, suteikiant jam grakštumo, įdomumo ir išskirtinumo. Tokiu atveju, net ir pirkdami gana kuklios išvaizdos namą, pasitelkę specialistų pagalbą galite jį paversti tikru architektūros šedevru, atitinkančiu naujausias stiliaus tendencijas. Tokie, moderniai ir stilingai įrengti priestatai, ne tik pagyvina namo išvaizdą, bet ir suteikia jai unikalumo.
Klaidinga manyti, kad šių laikų tendencijas atitinkančią stoginę, kuri puikiai papildys jūsų eksterjerą, galite įsirengti tik skirdami tam daug papildomų išlaidų. Pasikonsultavus su savo sritį gerai išmanančiais architektais, įdomiai suprojektuotos stoginės statybas galima įgyvendinti naudojant įvairaus tipo medžiagas.
Rezervuok GERIAUSIA KAINĄ jau ŠIANDIEN
Ruduo akcijų metas, nepramiegok ir užšaldyk kainą, kad naujam sezonui prasidėjus netektu permokėti.